Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. 21 marca czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny utarł się zwyczaj topienia marzanny. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie lub spalenie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

       Nasze przedszkole także żegnało zimę i witało wiosnę. Wyruszyliśmy więc wesołą gromadą, na przedzie szła oczywiście MARZANNA – ZIMOWA PANNA. Zebrane wokół słomianej kukły dzieci głośno pożegnały zimę i jej panowanie zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna spłonęła. Wreszcie Pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza!