MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY

        Dzień 15 maja jest Międzynarodowym Dniem Rodziny. Święto ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 20 września 1993.

         Z mamą i tatą jest najlepiej. Rodzice, dziecko, trochę wolnego czasu – to idealny przepis na wspaniałą zabawę. Wspólnie spędzony czas, to okazja by zbliżyć się do siebie i porozmawiać o ważnych dla dziecka i rodziny sprawach.

         Nawet jeśli jesteś bardzo zapracowanym rodzicem, w ciągu dnia możesz znaleźć wiele momentów na rozmowę z dzieckiem. Dobre relacje z dzieckiem nie wymagają od Ciebie rezygnacji z codziennych zajęć i obowiązków.  Możesz wykorzystać wiele sytuacji i zainicjować rozmowę – sterta ubrań do wyprasowania, gotowanie obiadu lub praca w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest także ustalenie jakichś wieczornych rytuałów, jak wspólna kolacja, kąpiel dzieci, a później czytanie do snu. Okazji jest naprawdę mnóstwo!
Częste dialogi to szansa na lepszą relację i okazja do bycia na bieżąco ze sprawami syna czy córki. Jak rozmawiać?

  • Słuchaj i nie przerywaj.

  • Zadawaj otwarte pytania.

  • Staraj się zrozumieć i nie oceniać.

  • Dopytuj, gdy czegoś nie rozumiesz.

  • Staraj się zapamiętać ważne kwestie.

  • Nawiązuj kontakt wzrokowy.

  • Okazuj zainteresowanie tym, co usłyszysz (używając zwrotów: „Naprawdę?”, „To wspaniale!”)

          Poświęcenie dziecku czasu jest znacznie lepszym podarunkiem niż nawet najmodniejsza zabawka. Zapewne często obserwujesz, że nowy gadżet cieszy pociechę tylko przez jakiś czas. Za kilkanaście lat Twoje dziecko raczej nie będzie wspominało drogich zabawek i gadżetów. Będzie za to pamiętało chwile, które pełne były radości i bliskości. Chwile spędzone z mamą i tatą sprawiają radość zawsze!

Korzyści z częstych rozmów:

Dzieci, które mają częsty i dobry kontakt z rodzicami, są znacznie mniej skłonne do agresji i sprawiają mniej problemów wychowawczych. Osiągają lepsze wyniki w nauce i dużo rzadziej sięgają po używki. Rozmowy to szansa na dostrzeżenie w porę ewentualnych problemów i podjęcie działania. Regularny dialog buduje zaufanie dziecka do rodzica. Spędzanie czasu razem przynosi mnóstwo dobrego całej rodzinie – dzieciom, rodzicom, dziadkom.

Warto być razem!