Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który obchodzimy 23 kwietnia, ustanowiony został w 1995 roku przez UNESCO, celem tego święta była promocja czytelnictwa i edytorstwa, a także  upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

Może niektórych zainteresuje, jak narodził się pomysł organizacji święta. Zrodził się on  w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym.  Zgodnie z tradycją tego dnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, które symbolizowały krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety natomiast w ramach wdzięczności postanowiły ofiarować mężczyznom prezenty w postaci książek. Z pomysłem na ustanowienie Dnia Książki wystąpił w 1926 roku hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.