W związku z realizacją projektu ,,Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2017/2018 pod nazwą ,,Domaniewickie Ekoludki w trosce o wolne od zanieczyszczeń główki” odbyliśmy bezpłatną wycieczkę do Bełchatowa. W planie wycieczki mieliśmy zwiedzanie interaktywnej ekspozycji PGE Giganty Mocy oraz warsztaty edukacyjne . Zarówno interaktywna ekspozycja i warsztaty odbyły się w Centrum Kultury w Bełchatowie. Nasza wycieczka zaczęła się od warsztatów. Dowiedzieliśmy się na nich, czym na co dzień zajmuje się górnik, co wydobywa się w bełchatowskiej kopalni i jakie kolory mogą mieć pióra na górniczym czako? Podczas naszych warsztatów, każdy z nas wykonał górniczą czapkę która nazywa się czako. Mogliśmy wybrać sobie kolor pióropusza i niektórzy z nas byli górnikami, którzy wydobywają węgiel – mieli czarne pióropusze; kilku było generalnymi dyrektorami i mieli zielone pióropusze; dość dużo było inżynierów z białymi pióropuszami a kilkoro wybrało czerwone pióropusze , czyli grali w górniczej orkiestrze. Potem przechodziliśmy pasowanie na górnika i przymierzaliśmy górniczy mundur. Na koniec warsztatów wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy pasowania na górników. Po warsztatach zwiedzaliśmy interaktywną ekspozycję PGE Giganty Mocy. Oglądając ekspozycję poznawaliśmy dzieje naszej Ziemi od bardzo odległych czasów, szukaliśmy w piasku skamieniałych muszli i oglądaliśmy je w gablotach. Widzieliśmy skamieniałe drzewa i dużą bryłę węgla brunatnego. Obejrzeliśmy film o wydobywaniu węgla brunatnego za pomocą wielkich koparek i o wytwarzaniu prądu z węgla. Zobaczyliśmy fragment pomieszczenia z licznymi urządzeniami, przyciskami, guziczkami, w którym kontrolowano wytwarzanie prądu. Sami mogliśmy za pomocą własnej siły uruchomić ręczne prądnice i zapalić żarówkę, czyli wytworzyć prąd oraz zagrać w ciekawe gry edukacyjne na komputerach. Widzieliśmy z bliska galowe mundury górnicze i wysłuchaliśmy opowiadania o obchodach dnia górnika w Bełchatowie. Barbórkę rozpoczyna o 6.00 rano orkiestra górnicza przechodząca przez miasto. Potem górnicy uczestniczą w mszy, odbywają się spotkania , występy artystyczne, wręczanie odznaczeń, nagród a wieczorem odbywa się wspólna zabawa górników z żonami. Wycieczka wzbogaciła i poszerzyła naszą wiedzę o otaczającym nas świecie społecznym, o naszych bogactwach narodowych.